Hírek
Az Országgyűlés plenáris ülése

Budapest, 2013. december 4. Klinghammer István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára napirend előtt felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2013. december 4-én. Olvasd Tovább

Lődi Tamás, a WBO második magyar Európa-bajnoka

Békéscsaba, 2013. december 4. Lődi Tamás cirkálósúlyú bokszoló Békéscsabán 2013. december 3-án. Olvasd Tovább

A Kézről kézre című színdarab bemutatója Miskolcon

Miskolc, 2013. december 4. Zayzon Zsolt (b) Hubertin, Kocsis Pál (k) Emile Renaux és Ullmann Mónika (j) Francine szerepében Georges Feydeau Kézről kézre című bohózatának próbáján a Miskolci Nemzeti Színházban 2013. december 3-án. Olvasd Tovább

A Johanna a máglyán című oratórium a Nemzeti Színházban

Budapest, 2013. november 27. Tompos Kátya (b, fent) Szent Johanna szerepében Paul Claudel - Arthur Honegger Johanna a máglyán című oratóriumának próbáján a budapesti Nemzeti Színházban 2013. november 26-án. Olvasd Tovább

A Cabaret című musical Szolnokon

Szolnok, 2013. november 27. Horváth Gábor (b) Schultz, Kertész Marcella (k) Sally és Gombos Judit (j) Schneider szerepében John Kander- Fred Ebb - Joe Masteroff Cabaret című musicaljének próbáján a szolnoki Szigligeti Színházban 2013. november 26-án. Olvasd Tovább

Mire nem gondolnak a lakástulajdonosok? A társasházi biztosítás rejtett előnyei

társasházi biztosítás

Társasházi biztosítás

A társasházi biztosítás olyan kulcstényező, aminek hiányában, komoly kiadásokat szenvedhetsz. Amikor lakást vásárolsz egy társasházban, szinte automatikusan az jut eszedbe: „Milyen legyen a saját lakásbiztosításom?”. Belegondoltál már abba, mi történik a ház többi részével? A közös falakkal, tetővel, csövekkel, a pince és lépcsőház állapotával? Sokan nem is sejtik, hogy a társasházi biztosítás legalább olyan fontos, mint a saját lakás védelme.

A Jókai utcai házomlás is rámutat a társasházi biztosítás fontosságára. Ez a tragikus eset megmutatta, mennyi kockázat rejlik a közös tulajdonban és mennyire súlyos következményei vannak, ha a társasháznak nincs megfelelő biztosítása.

Mit jelent pontosan a társasházi biztosítás?

A társasházi biztosítás nem az egyes lakásokra, hanem az egész épületre vonatkozik. A közös tulajdonú részeket, mint például a tető, lépcsőház, pince, homlokzat, csatornarendszer, közös gépészet, elektromos hálózat. Ezeket mind lefedi. Ha ezekben valamiért mégis kár keletkezik, a társasházi biztosítás nem az egyéni lakástulajdonosokat terheli a javítás költségével, hanem fedezetet nyújt a helyreállításra.

A legtöbb biztosító csomagja tartalmaz:

  • elemi károkra (pl. tűz, vihar, jégverés) vonatkozó védelmet,
  • vezetékes vízkár elleni biztosítást,
  • rongálás, betörés, vandalizmus elleni fedezetet a közös részekre,
  • gyakran felelősségbiztosítást is, ami például akkor nyújt védelmet, ha egy leomló vakolatdarab miatt megsérül valaki az utcán.

Miért ennyire fontos ez?

Sokan azt gondolják, hogy a saját lakásuk biztosítása elegendő. De gondolj csak bele, ha beázik a tető vagy leszakad egy erkély, a költségeket a lakóközösség fizeti, tehát minden lakót érint.

A jól megválasztott társasházi biztosítás ezt a kockázatot költséghatékonyan kezeli és jelentős összegektől kímél meg, ha valami baj történik.

A Jókai utcai eset tanulsága

A Jókai utcai házomlás megrázó példa arra, amikor a társasház műszaki állapota hirtelen komoly problémává válik. A tragédia után többen is megkérdezték, hogy biztosítva volt az épület? Mert ha igen, legalább a helyreállítás és a károsultak támogatása gyorsabban és szervezettebben történhetett volna.

Ez az eset rávilágított arra, hogy a társasházakban élők közös felelőssége gondoskodni az épület biztosításáról, nemcsak azért, hogy megússzanak egy váratlan kiadást, hanem azért is, mert az épület állapota közvetlen hatással van a lakók biztonságára és vagyonára.

A társasházi biztosítás rejtett előnyei

Nem csupán katasztrófa esetén jön jól. Íme néhány kevésbé ismert előnye:

  • Jogviták elkerülése: ha beázás történik a tető miatt, nem a szomszédot kell hibáztatni, mert a biztosító rendezi a kártérítést.
  • Gyorsabb kárrendezés: a közös képviselő vagy társasházi biztosítási felelős intézi az ügyeket, nem egyedül kell rohangálnod.
  • Értéknövelő tényező: egy biztosított társasházban a lakások piaci értéke is stabilabb, mivel kisebb a kockázat.
  • Pszichés nyugalom: tudod, hogy van mögötted egy rendszer, ami baj esetén segít.

Tehát, ha társasházban élsz, ne elégedj meg csak a saját lakásbiztosításoddal! Kérdezd meg a közös képviselőt, hogy van-e érvényes társasházi biztosítás és ha nincs, kezdeményezd a kötését!

A közös tulajdon közös felelősség és egy jó biztosítás nemcsak pénzt, hanem nyugalmat is ad.